Hisarcıklıoğlu: “Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz'de bir istikrar adası olmasını istiyoruz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) heyeti ile çalışma yemeğinde 3 Ekim Salı günü bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu, “Türk iş dünyası olarak Kıbrıs'a daha fazla yatırım yapmayı ve karşılıklı ticaretin artmasını dilediklerini belirterek, "Kıbrıs'taki çözüm çabalarını destekliyoruz. Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz'de bir refah ve istikrar adası olmasını istiyoruz." dedi.

KTSO, 30 kişilik bir heyetle Ankara Ticaret Odası’nın davetlisi olarak 2-4 Ekim tarihleri arasında çeşitli temas ve incelemelerde bulundu.

TOBB İkiz Kuleler'deki yemek öncesinde konuşan Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin kardeşliğine vurgu yaparak, Türkiye ve KKTC'yi birbirine bağlayan son derece güçlü tarihi, kültürel ve iktisadi bağlar bulunduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak Kıbrıs Türklerinin zenginleşmesini istediklerini dile getirerek, "Kıbrıs Türklerine haksız yere uygulanan izolasyonların bunu yavaşlattığının farkındayız ama Kıbrıs Türklerinin çalışkanlığı ve azmi sayesinde, zenginleşme süreci devam edecek. Kıbrıs Türk halkının zenginleşmesinin, çözüm çabalarına sağlayacağı katkının farkındayız" diye konuştu.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türklerinin yanında olacaklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı çözüm sürecini her zaman desteklediklerini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının daha rekabetçi hale getirilmesi amacıyla kurulan Yatırım Danışma Konseyi mekanizmasının mutlaka canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, çalışma yemeğine katılan 30 kişilik heyetle tek tek tanışarak çalışma alanları hakkında bilgi aldıktan sonra kendisine yönlendirilen sorulara cevap vererek, bazı taleplere anında muhatap sağlaması olumlu karşılanarak şaşkınlık yarattı.

Ekonomisi güçlü Kıbrıs

Ekonomisi güçlü olan bir Kıbrıs'ın çözüm müzakerelerinde de daha güçlü olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, 2014 yılının haziran ayında hayata geçirdikleri Lefkoşa Ekonomik Forumunun, çözüm müzakerelerine iş dünyasının desteğini vurgulamak anlamında önemli bir platform olduğunu belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs ekonomisi için turizm ve eğitim sektörlerinin önemini bildiklerine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kıbrıs'ta sanayi sektörünün de gelişmesi, Kıbrıs girişimcisinin daha fazla üretmesini istiyoruz. Biz, TOBB olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıbrıs sanayisinin, Kıbrıs üretim kapasitesinin gelişiminde destek olmaya devam edeceğiz. Kıbrıs üretim kapasitesini geliştirme yönündeki çalışmalarınızda, bilgi ve deneyimlerimizi aktarmaya hazırız. Türk iş dünyası olarak Kıbrıs'a daha fazla yatırım yapmak istiyoruz. Daha fazla karşılıklı ticaret olmasını diliyoruz. Kıbrıs'taki çözüm çabalarını destekliyoruz. Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz'de bir refah ve istikrar adası olmasını istiyoruz."

"Türk yatırımcıların KKTC'de iş yapmalarını istiyoruz"

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kaymak da Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) davetlisi olarak Türkiye'ye geldiklerini belirterek, birçok görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

KKTC'nin, ambargo altında mücadelesine devam ettiğini dile getiren Kaymak, "Türkiye Cumhuriyeti'nin her zaman yanımızda olduğunu hissediyoruz, olacağından da eminiz. Türk yatırımcıların KKTC'de bizlerle iş yapmalarını istiyoruz." dedi.

ATO Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal ise bir müddet önce ATO'nun KKTC'yi ziyaretiyle başlayan görüşme sürecinin konuk heyetin ziyaretiyle devam ettiğini belirtti.

İkili görüşmelerin karşılıklı işbirliğine katkı sağlaması dileğinde bulunan Deryal, "Bu çalışmalar sırasında TOBB'un gücünü arkamızda hissetmek bize ayrı bir güç verdi" diye konuştu.

Çalışma yemeğinin ardından Oda Başkanı Mustafa kaymak ve bazı ATO üyeleri Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye ve Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları’na birer ziyaret gerçekleştirdi.

ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) ziyaret

KTSO Oda yönetimi ziyaretin ilk günü Başkan Mustafa Kaymak ve Yönetim Kurulu Üyeleri 02 Ekim 2017 Pazartesi günü Ankara Sanayi Odası (ASO) 1.OSB'yi ziyaret etti. Heyete Bölge tanıtım filmi izletildi. Konuk heyete bölge hakkında bilgiler veren Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldırım, heyetin merak ettiği konularda yönelttiği soruları cevaplandırdı. Toplantının sonunda Konuk Yönetim Kurulu Başkanı’na Bölgemizi ziyaretleri anısına hediye takdim edildi. Toplantıda ayrıca organize sanayi bölgeleri yönetimi hakkında karşılıklı yardımlaşma konusu ele alındı.

KTSO Yönetim Kurulu heyeti daha sonra Nuhun Ankara Makarnası ve Termikel beyaz eşya fabrikalarını ziyaret etti. Ziyaret sonrası Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu ile KTSO Yönetim Kurulu ortak toplantı düzenleyerek, ekonomik ve odalar arası ilişkilerin daha ileri taşınması konusunda yapılacak çalışmalar ele alındı.

KTSO ve ATO arasında İşbirliği Protokolü

TOBB Çalışma yemeği sonrası KTSO ile ATO arasında İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokole KTSO Başkanı Mustafa Kaymak ve ATO Başkanı Gürsel Baran imza koydu.

Protokol özet olarak; iki oda ve üyeleri arasından işbirliğini geliştirmek, oda üyelerinin ticari faaliyetlerini artırmak, ihracatın geliştirilmesi ve coğrafi işaretlerle ilgili ortak çalışmaların yapılması amacı taşıyor.